SOTUS: The Series

Artık internet aleminde BL kavramını duymayan kalmamıştır sanırım; hatta olay benim bıraktığım noktadan bir hayli uzaklaştı ve adeta bir çılgınlığa dönüştü. Tabi 10 sene önce bu kadar novel, manga, film ve dizisi yoktu bu türün; toplasan bir elin parmağını geçmeyecek kadardı hepsi. Şimdi ise, Tayvan sektörü sağolsun BL dizileri aldı başını gitti; bu yazıyı yazmadan önce bir bakayım dedim gözlerim fal taşı gibi açıldı. Sayamayacağım kadar dizi ve hepsinin Türkçe alt yazısı var. Eskiden güç bela İngilizce altyazı bulduğumuzda evin etrafında on tur atardık sevinçten.


Ve tabi bu işe gönül veren o çevirmenler; çok duygulanıyorum gerçekten. Eğer uzun vadede bir getirisi yoksa – yorumlardan gelen manevi haz veya maddi kazanım- bu işi amme hizmeti gibi yapıp doyum sağlamak bir süre sonra zorlar insanı. Onun için denk geldiğim bazı çeviri ve düzenleme hizmeti veren sitelere büyük bir hayranlık ve saygı içinde bakıyorum. Konunun daha fazla dışına sapmadan yıllar önce bir heyecanla izleyip özel bir köşeye koyduğum Sotus serisinden bahsetmek isterim.


BL dizi denildi mi şu an bu diziyi sollayacak niceleri çekilmiş olsa da hepsinin atası benim gözümde bu dizidir.2016 yılında çekilmiş, ama yıllar su gibi akıp geçtiği için benim için dün izlemiş gibi hissettiğim nadide bir yapımdır. Uzak Doğu BL dizi türünün artık bir merkezi olsa da komuta merkezi sanırım her daim Tayvan olacaktır. Ve bu dizi kendisinden sonra gelenler için adeta bir BL kullanım klavuzu olmuştur.


Konu basit aslında; bir çok türünde olduğu gibi Mühendislik fakültesinde okuyan üniversiteli gençlerimiz var. Biri 3. sınıf, diğeri daha ilk senesinde. Ve bir bölüm geleneği olarak daha kıdemli olan üst sınıflar çömez öğrencilerin okula ve bölüme adaptasyonunu sağlamak adına onlara çeşitli görevler verip, biraz canlarından bezdiriyorlar diyelim. Ana karakterimiz bu Sotus denilen sistemin başında ki adam, her ne kadar normalde baya naif karakterli bir insan olsa da yeni başlayan öğrencilerin gözünde kendisi uzak durulması gereken bir insan.


Birinci sınıf öğrencimiz, başta bu görevleri kabul etse de, sonrasında canından bezip isyan etmeye başlıyor ve bu durum bizimkileri önce çatışan iki ast üst, sonra zamanla gelişen ve değişen bir aşk hikayesine sürüklüyor. Dizi iki sezon sürüyor; ilkinde tanışmaları ve üniversite yıllarında başlayan ilişkileri, ikincisinde artık mezun olmuşlar ve meslek hayatında, yetişkinlerin dünyasında daha büyük sınavlarla sınanmaya devam ediyorlar. Her iki sezonu da haftalık bölümler şeklimde izledim ve çevirilerinin yapılıp nete yüklenmesi genellikle Cuma günleri olduğu için, bazı haftalar sadece bu diziyi seyredecek olmanın verdiği enerji ve umutla yoluma devam edebildim.


Şimdi bu yazı için resim seçerken fark ettim ki; bizimkiler o zamanlarda gerçekten çok gençlermiş, zaman zalim zaman daha onlara uğramamış bile. Bu diziden sonra BL türünün özellikle net ortamında izlenmeleri o kadar çok artmış ki, devamı zaten akmış gitmiş. Eskiden izleyecek şey bulamazken şimdi bu bollukta seçmeye zorlanıyorum. Hala heyecanla beklediğim bir iki tanesi var, gözü kör olmasın yapanların öyle fragmanlar yapıp diziyi 3-5 ay vermeyip bizi çatlatıyorlar.
Bu dizi benim gözümde B dizileri için milat olduğundan yazmak istedim; “biz varız bir şeyleri anlatmak istiyoruz ama biraz da çekiniyoruz ancak az bir kadro, acemi çekimler ve az bütçe ile sizlere samimi duygular sunuyoruz” diyerek yola çıkıp milyonları fetheden bir dizidir kendisi.

Bu türü seven mutlaka seyretmiştir zaten, ama olur da es geçtiyseniz bir bakın derim, dönemine göre oldukça iyi bir dizi. Bol seyirler şimdiden.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s