PARASİTE

2019 yılında vizyona giren, daha kendisini seyretmeden evvel hakkında bir dünya haber, yazı okuduğumuz; ödüllerden ödüllere sürüklenen ve şimdiye kadar görülmemiş bir şey yaparak orjinal dili İngilizce olmadığı halde Oscar ödülü alan bu nadide filmden birazcık bende bahsetmek istedim.Gerçi hakkında o kadar güzel eleştiri yazıları yazılmış ki; kendimi bu konuda oldukça yetersiz görür oldum.Sonra dedim; aman akademik yazı yazmıyoruz sonuçta devamlı bir şeylere atıfta bulunan, alt tarafı bir blog yazısı.


Yönetmeni daha önce çok güzel filmlere imza atmış, çoğunu da kesin izlemişsinizdir; Snow Piercer,Cinayet Günlüğü, Yaratık,Okja,Mother benim seyrettiklerim arasında.Hepsi de oldukça kaliteli ve kendinden söz ettiren filmler.Hani bazı filmleri seyredersiniz de bir sonraki gün konusunu dahi hatırlamaz olursunuz; bu filmler öyle değil ama, hepsi bir şekilde insan zihninde izler bırakıyor. Ancak Parazit, bir tık daha yukarda; hem hatırlanıyor, hem de garip bir şekilde insanın içini acıtıyor.


Vazgeçilmez hikaye konusu; zengin ve fakir arasında ki fark ve etkileşimleri. Bununla alakalı zilyon adet film seyretmişsinizdir, ancak bu film insana bir şekilde işliyor ve isyan ettiriyor belki de. Tavsiye üzerinde – biraz da dalavere ile-zengin bir kızın özel öğretmenlik işine girmiş bir oğlumuz var. Ailesi ile yarı bodrum katında yaşıyor ve ailecek ne iş bulurlarsa yapıyorlar. Zengin aile liseye giden kızları ve küçük bir oğulları olan ev hanımı bir anne ile iş adamı bir babadan oluşuyor. Evde devamlı kalan bir de hizmetlileri var.


Bizim oğlan bakıyor bunlar biraz saf, her şeye inanıyorlar; kız kardeşini küçük çocuğun resim öğretmeni olarak, babasını şoför, annesini de evin hizmetlisi olarak işe sokuyor. Tabi eski şoför ve hizmetli bir şekilde ayak altından kaldırılıyor. Tam diyorsun “ay bunlar nasıl bir aile, tam anlamıyla dolandırıcı bunlar” sonra işler öyle bir yön değiştiriyor ki yine kendinizi bu aileye acırken buluyorsunuz. Aslında fakir zengin arasında ki fark belirginleştikçe, sisteme isyanınız belirginleşiyor.


En etkilendiğim sahnelerden biri, gece deli gibi yağan yağmurun bir sonraki güne insanlar üzerine etkileri. Basit bir doğa olayı; ancak bakış açısı yaşam kalitesi ve sosyal piramitteki yerinizle o kadar değişiyor ki yönetmen sanki fazla uzaklara bakmaya gerek yok diyor. Ne kadar kazanıyorsanız, yaşam kaliteniz ne kadar değişiyorsa yağmurlu bir günden sonra ortaya çıkan güneş gözünüze o kadar parlak görünür. Burada zengin aile filmin kötü adamları demiyorum, onların suçu dünyadan bihaber olup adeta Marie Anteniotte gibi çevrelerinde ki insanlara “ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin” felsefesi içinde olmaları. Görmezden gelip hayatlarını doyasıya yaşamları.


Fakir aile de filmin iyi adamları değil; onlar da hayatta kalmak adına daha küçük balıkları yiyip, önlerine gelenleri rahatlıkla harcayabiliyorlar. Her iki ailenin de ciddi kusurları olmasına rağmen, film bir süre sonra haklı veya haksızı bir kenara atıyor ve izleyenlere hayatın acımasız yüzünü gösteriyor. Şahıslar ve hatta olaylar değişebilir, ancak sistem değişmediği sürece aslında hiç bir şey değişmez. Hayatta kalma mücadelesi veren ve bu uğurda birbirini çiğneyen insanlar ve bu mücadelenin farkında dahi olmayan başka insanlar.


Bu farkı anlatırken o kadar güzel kamera açıları kullanmış ki yönetmen; hem hikayeyi aktarışı hem de görselliği ile biz gariban fanileri bu filme iyice mühürlüyor. Filmin içinde geçtiği ev ise, tam bir sanat eseri. Okuduğum kaynaklara göre ev film için yapılmış, hele bahçesi kendi bahçesi ile gurur duyan beni bile kıskandırdı. Bir de taş metaforu var ki; böğrümüze bırakılmış o ağırlık hissini ve aslında insan olarak ne kadar sıkıştırılmış hayatlar yaşadığımızı temsil ediyor. Ne diyor bu kız diyebilirsiniz; filmi izleyenler anlayacak, izlemeyenler ise daha da meraklanacaktır bence.


Üstüne daha nice satırlar yazılacak bir film; ama ben artık burada kesiyorum ve seyretmeyenlere hemen koşa koşa sayfadan uzaklaşıp filme yönelmelerini öğütlüyorum. Şimdiden iyi seyirler ve bol aydınlanmalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s