Kyuuso wa chiizu no yume wo miru/The Cornered Mouse Dreams of Cheese

Bu filmi o kadar uzun zamandır bekliyordum ki; youtube’da ilk fragmanını gördüğümde gözlerime inanamadım. Zira kendisi çok sevdiğim bir manganın sinemaya taşınmıştır halidir; ben bırakın filminin yapılacağını duymayı, kendisini unutalı yılar olmuştu. Daha önce burada da bahsettim zaten; The Cornered Mouse Dreams of Cheese.İnsan duyguları , saplantı ve toksik ilişkiler açısından elle işaret edebileceğim bir yaoi manga türüdür.Şimdi böyle kötülüyormuş gibi görünmek isteme; zira mangasını sanırım bir 3 defa falan okumuşumdur.


Uzun diyaloglar barındıran, her türlü duygu geçişini hakkıyla yerine getiren bir mangaydı. Sinemaya aktarımı da bu özelliğini kaybetmeden koruyabilmiş. Yine de en sevdiğim mangalardan birini ekran karşısında canlı kanlı oyuncularda seyretmek ayrı bir zevk. Konusuna gelelim bakalım; karısını seri bir şekilde aldatmaya bağlamış orta yaşlı işi gücü yerinde ve oldukça yakışıklı bir başrolümüz var. Karısı bir şekilde ondan şüpheleniyor – ki daha çok adamdan boşanmak için adamın açığını arıyor diyelim- ve peşine bir dedektif bakıyor.


Ancak bu dedektif adamın üniversite yıllarından alt döneminde okuyan bir arkadaşı. Bilmediği şey ise, bu dedektifin ona yıllardır aşık olması ve bu durumu kendi lehine kullanmayı planlaması. Çektiği fotoğrafları karısına göstermemesi için ona ricada bulununca dedektif de artık kendi duygularından bahsediyor ve ona bir anlaşma öneriyor; “hadi otele gidelim”. Bunun Japonya’da ne demek olduğunu açık açık anlatamama gerek yok sanırım; yaoi temelli bir filmin gidişatına uygun ilerlemeler bunlar diyor ve geçiyoruz.


Gel zaman git zaman derken adam karısından boşanıyor ve bu dedektifle bol kavgalı, kıskançlık ve dram dolu bir ilişkiye başlıyor. Burada her daim kovalanan adamın kendisi ama; dedektif onu gençlik yıllarından itibaren bir saplantıya dönüştürmüş bence; adam ne yapsa bir şekilde onu affediyor. Yine de adamın bir karar vermesi lazım, ya bizimki ile yola devam edecek yada eski yaşantısına başka kadınlarla devam edecek. İlk sıkıntı burada; adam bir seçim yapamıyor ve devamlı olarak çevresinde ki herkesi incitiyor. Dedektif ise, kendisine bir iyilik yapmalı ve onu gerçekten sevip kabul edebilecek birileri ile yola devam etmeli; devamlı bu adamı affedip ona dönmemeli.


Manga da bu iş iyi kötü bir nihai sonuca erişiyordu; istediğimiz karar verilmiş ve sonuçları ile yüzleşilmiş bir mutlu son elde ediyorduk ancak sinema kültürünün özünde mi vardır nedir anlamadım illa bir belirsizlik içinde bitirecekler filmi. Oyuncu seçimleri ve rollerini yansıtabilmelerini çok beğendim. Artı bir uyarlama olarak ellerinden geleni çok güzel yapmışlar. Ancak hikayenin sonunda ki belirsizlik bir tık rahatsız etti beni; izleyicinin hayal dünyasına bırakmayın öyle şeyleri, hayal edebiliyor olsaydık oturup bunları izlemezdik zaten.


Bunca gevelemeyi bir kenara bırakırsak; yaoi manga temelli sinema filmlerini her şartta izlemeye devam edeceğim; keşke hep yapsalar da izlesek ama o kadar nadir çıkıyorlar ki insanın karşısına oturup eleştiri yazmak bile çok zor geliyor. Merak edenler ve özellikle mangasını daha önce okumuş olanları seyretmeye davet ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s