Brave New World

Cesur Yeni Dünya, esasında aynı isimli Brave New Wolrd adlı bilim kurgu kitabından uyarlanan bir dizi olarak 2020 yılında yayınlanmış. Kitap elimde olmasına rağmen bir türlü okuyamamıştım, ama daha kısa yoldan dizisi karşıma çıkınca ona bir bakayım dedim. Sonradan öğrendim ki çıkış noktası kitap olmasına rağmen pek de kitaba sadık kalarak ilerlememişler. İzlemeden önce başka başka yorumlar da görmüştüm, parlak bir fikirle yola başlasa da beklentiyi karşılayamadığı yönünde.


Doğrudur belki de; ama bu ve buna benzer zilyon tane yapım olunca aralarında sönük kalması normal kaçıyor.9 bölümden oluşan ve birinci sezon sonunda iptal edilen bir dizi olmasına rağmen 2 günde bitirebildiğim için ben şartlar ne olursa olsun beğendim diyebilirim.23. yüzyılda New London olarak adlandırılan büyük bir şehir de; insanlar alfa beta delta ve epsilon olarak sınıflara ayrılmakta. En tepede kararları alan ve toplum düzenin istenilen mutluluk seviyesinde kalmasını sağlayan Alfa’lar var. Betalar daha çok gündüz iş gece eğlence kısmını hakkıyla yerine getiren toplumun dengeleyici unsurları.Deltalar sadece başkalarının mutluluğu ile mutlu olabilen ve amaçlarını hizmete adamış olan kısım.Epsilonlar ise çalışan, gerçek manada hizmet eden; hizmet etmekle şartlandırılmış olanlar.


Bu sınıflar arasında dengeyi koruyan en önemli unsur; çocukluktan itibaren şartlandırılmaya maruz kalmaları ve Soma adı verilen mutluluk haplarını en küçük bir duygu sızıntısında şeker gibi içmeleri.Soma onlar için yaşam kaynağı, bir tane içiyorsun ve o mutlaka mutluluğa kaldığı yerden devam ediyorsun.Bir de aile, tek eşlilik ve doğurganlık gibi kavramlar kesinlikle yasak ve utanç verici.İnsan oğlunun üremesi üreme merkezlerinde yumurta ve sperm döllenerek gayet suni ortamlarda yapılıyor. Böylece kıskançlık, sahiplenme, nefret, düşmanlık gibi bir toplumu mahvolmaya sürükleyen bütün negatif duygulardan arınmış oluyorlar.


Geriye ne kalıyor peki; bolca eğlence, her günü dolduracak farklı farklı aktiviteler ve vaad edilen mutluluk. Bu dünyada herkes mutlu, herkes çalışır, herkes eğlenir; kısacası “Herkes herkes içindir”.Kendini bir kişiye bağlayıp toplumundan uzaklaştırmak yasak. Yeni Londra’nın haricinde bilinen tek başka yerleşim bölgesi, “Vahşiler’in” yaşadığı alan. Burada her şey bildiğimiz toplum düzeninde devam etmekte. Ancak bir gün bu mutluluk dolu kafası Soma ile güzelleşmiş toplumun içine bir Vahşi girer ve adeta iyi giden bir yazılıma sızmış bir virüs gibi sağlam olduğu düşünülen toplumun temelleri sarsılmaya başlar.


Hikaye örgüsü aşağı yukarı böyle, kişilerden bahsetmeyeceğim onu da eğer izlemeye karar verirseniz siz keşfedin istiyorum. Farklı bir deneyim olacaktır, ve önden uyarmakta fayda var bolca çıplaklık içeren sahneleri var. Tamam anladık özgürlüğün altını çizmeye çalışıyorlar ancak bu kadarı da biraz abartı olmuş bence. Sakin geçen bir bölüm yoktu, sağolsunlar. Neyse efendim, kendileri böyle bir dizi işte, merak uyandırabildiysek izlemeye davet ediyoruz. Şimdiden iyi seyirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s