Better Than Us

Hazır bilim kurgu dizilerinden bahsetmeye başladık, daha önceden izlediğim bu Rus yapımı diziyi de araya sıkıştırmak istedim; Better Than Us.Öyle sadece bir iki sahnesinde rusça konuşmaların geçtiği bir dizi değil bu; tamamı Rus olup kendi dillerinde çekilen bir dizi.Netflix’in bu özelliğini seviyorum, tek bir dile sığdırmıyor yapımlarını.Ve açıkçası İngilizce konuşulmayan bir bilim kurgu görmek çok ferahlatıcı geldi.


Dizi 2029 yılında geçiyor, hemen azıcık ötemizde ki bir zaman diliminden yani.Robotlar insan yaşamının her alanına girmiş; bitmeyen enerjileri ve güçleri ile insanlığın daha fazla gayretle yapabileceği bir çok işi kısa bir zaman ve emekte yerine getirebilmekte. Bu dizi de kullanım alanları oldukça yaygın ama daha çok aile işlerinde koruyucu ve bakım fonksiyonları ön plana çıkarılmış. Yoksa erkek egemen dünyanın zihin yapısında sex işçileri olarak da kullanımları baya yaygın; hani yani bunu belirtmeseler olmazdı diyerek gözlerimi devirip yoluma devam ediyorum.


Şimdi efendim, bir Robot üretim şirketi var ve bunun başında esas mülk sahibi olan karısının babasından nefret eden kötü adamımız var. Gerçi adama tam da kötü karakter diyemeyeceğim, zira yer yer kendisine üzüldüğüm bölümler de olmuştur. Kendisi üretimi ve yazılımı Çinli bir bilim adamı tarafından yapılan Arisa adlı bir robotun sevkiyatını yaptırıyor. Ancak adam öldüğü için bu yeni ve tek olan Arisa’nın işlemcisinde ne gibi ayrıntılar gizli kimse bilmemekte.


Arisa şirkette kendi kullanıcısı olarak kayıtlı olmayan bir görevliyi uygunsuz davranışları nedeni ile bir güzel öldürünce -ki bu bile nasıl bir robot kuralları barındırdığını sorgulatıyor- kendini yollara atıyor. Ve küçük bir kız çocuğu ile karşılaşıp onu birincil kullanıcısı olarak belleğine işliyor. Bundan sonrası onun küçük kızın darma dağınık ailesi ile olan garip ilişkisi, peşine takılan siber polislerin kovalamacası ve de kötü şirket sahibinin onu ele geçirme çabaları olarak devam ediyor.


Arisa’nın farklı olaylar karşısında vermiş olduğu öngürülemez tepkiler, bana bu diziyi sevdiren unsurlar olmuştur. Bir de kendisi kabul etmek lazım güzel ve karizmatik bir karakter; kimseye eyvallahı yok, tak tak işine geleni yazılımının vermiş olduğu esneklikle yapabiliyor. Tek kusuru küçük kızın babasına olan gereksiz saplantısı diyebilirim. Bölümler çok seri bir şekilde akıyor ve heyecanla izlemeye devam ediyorsunuz.
Düşük bütçeli bir bilim kurgu dizisi olmasına rağmen, büyük abileri ile boy ölçüşebilir bence. Net üzerinde bir çok olumsuz yorum okudum ancak ben zevkle izledim, beğendim. Robotların baskın olduğu ve insani duygular sergileyebildiği yapımları seviyorsanız, bu Rus yapımı diziye bir şans verin derim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s