See

Uzak geleceklerin birinde diye başlayan öykülere, dizi ve filmlere bayılıyorum. Distopik gelecek diyorlar bunlara; kıyamet sonrası yaşamı anlatan, bir avuç kalmış insanoğlunun hem hayatla hem de birbirleri ile olan mücadelesini konu anlan uzak gelecek ihtimalleri.Tabi sinema dizi sektörü bunun kaymağını fazlasıyla yemekte. See dizisi, adı üstünde görme yetisini konu alan uzak gelecek bir hayatta kalma mücadelesi.


Konusunu ilk okuduğum zaman çok heyecanlanmıştım; artık bir salgın hastalık mıdır nedir bilemem bir sebepten dolayı insan popülasyonu oldukça azalmış ve bir de bu insanların doğuştan itibaren görme yetileri yok. Yaşadıkları dünyanın neye benzediğini hiç bilememiş bu insan topluluğu görme yetisi yerine diğer duyularında evrimleşmiş sanki, koku ve duyma duyuları onları bu yaşam mücadelesinde diğerlerinden ayıran en önemli özellik oluyor.


Görme diye bir şeyin varlığına inanmıyorlar; çevrelerinde eski teknolojiden kalan her bir parça onlar için kendilerine göre mistik ve kullanım amacı çok değişik.Mesela kötü kraliçenin kraliyeti ve tebası eski bir fabrikanın içinde ve çevresinde yaşamakta.Bu fabrika onların gözünde bir şato gibi. Ve görme yetisi olan insanlar -ki bu kulaktan kulağa bir fısıltıdır sadece- onların gözünde birer cadı.


Bir gün dağ başında bulunan bir köye hamile bir kadın gelir ve orada ikiz çocuklar doğurur. Kadını kendi karısı ve çocukları da kendi evlatları olarak kabul edilen köyün reisi Baba Voss, zaman geçip çocuklar büyüdükçe konuşulması bile sapkınlık olarak görülen bir şeyin farkına varır; bu ikiz çocuklar görme yetisine sahiptir ve ne pahasına olsun korunmalıdır. Bundan sonrası büyüyen çocukları korumak için çıkılan yolculuklar, onların peşine düşen kötü kraliçenin ordusu ve Baba Voss’un maceralarını seyirle geçer.


Baba Voss karakterini çok sevdiğimiz Jason Momoa canlandırdığı için bu dizinin konusunu bile okumadan seyretmeye başlayabilirdim, bu da oyuncu seçiminde ki isabetli kararı haklı kılıyor. Böyle roller aşırı yakışıyor bu adama; sanki sırf akıllarında bu adam varmış da ona göre dizi çekmek istemişler gibi. Dövüş sahneleri görmeyen insanlar için yapılacak en iyi kurgudaydı bence.

Sevmediğim taraflar da yok değil tabi, ama bu büyük pastayı görmeme engel olmadı. Bu şekilde kıyamet temalı yapımları seviyor ve biraz heyecan arıyorsanız kesinlikle seyretmenizi öneririm. İkinci sezonun yakın zaman da gelmesini de umarak, yazıyı burada bitiriyorum, seyredin seyredin seyredin..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s