Alef

Hemşire olarak çalıştığım için bu dönemde bolca temas imkan dahilinde arada karantina dönemi derken günler hep bir telaş ve endişe içinde geçmekte.Bu karantina günlerimden birinde -hangi milyon temasta olduğunu hatırlamıyorum- nicedir aklımda olan ama bir türlü seyretme imkanı bulamadığım Alef dizisini nihayet seyre dalmıştım.Blue TV aboneliği ele geçirince ilk baktığım dizi de bu oldu.Hatta geçenlerde sektöründe söz sahibi olan bir dergide son zamanların en iyi dizisi olarak seçilmiş – nerde olduğunu hatırlamıyorum-


Alef, sevgili Kenan İmirzalıoğlu ve Mümtaz Taylan’ın başrollerinde olduğu bir dedektiflik dizisi.İki oyuncuyu da ayrı bir severim, ama kendilerini de bu roller dışında başka bir karakterde de hayal edemiyorum. Dizi hakkında mistik gotik İslami temaların içinde olduğu bir dizi diye ifadeler de var ki doğrudur hepsi. Sıradan dedektiflik dizilerinden kendisini ayıran özellik de bu bence; ele aldıkları içeriği çok güzel yansıtabilmişler.


Genç dedektif daha bir mana veremediğimiz ailevi bir trajediden sonra İngiltere’den ayrılıp Türkiye’ye yerleşmiş ve kendini karanlık evinden kaçış olarak işine adamış. Yaşlı olan ise var olan ailesinin içinde terk edilmiş ve artık yılların getirdiği bıkkınlık ve pişmanlıklarla genç ortağı kadar istekli olamıyor hayata ve gizemlerine karşı. İkisini İstanbul boğazında ortaya çıkan bir kadın cesedi bir araya getiriyor ve bu cinayet sadece diğerlerinin başlangıcı olarak bizimkileri büyük bir gizemin içine sürüklüyor.
Tarikatlar, dergahlar, teslim olup içinde kaybolmalar.

Kimdir bu cinayetleri işleyen , motivasyon noktası nedir. Bir gizem çözülüyor ve son sahneye kadar en önemli gizem peşimizi bırakmıyor; katil kim. Biliyorum böyle çok dedektiflik dizisi var, hatta hep bir ceset vardır ve peşinden koşulan bir de katil. Peki bunu diğerlerinden ayıran şeyler nedir. Bilmiyorum, belki içinde kendi İslam tarihimizi içine alan gizem unsurlarının olması belki ciddi ciddi kafa yorulmuş bir Türk dizisini izliyor olmanın gururu olması.


Öyle pek savsaklamadan peş peşe bitirdim 8 bölümü; ikinci bir sezon olacak diye bir söylenti de duymadım. Bu temada dizileri sevenlere ciddiyetle öneririm, kendi komplo teorilerinize şenlik katacaktır, şimdiden iyi seyirler dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s