Peygamber Cinayetleri – Hop Çiki Yaya Serisi

46bdc8b0-5ece-45cd-b61c-b7ce5efa41f8

Bir ara içime kitap almalıyım,okumalıyım ateşi düştüğünde edindiğim bir seridir Hop Çiki Yaya polisiye serisi.Mehmet Murat Somer tarafından yazılan 7 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı “Peygamber Cinayetleri”.Devamı ise birbirinden bağımsız şekilde okunabilir ama karakterleri tanımak, sevmek adına sırasıyla okunduğunda tadından yenmez bir hal alır kitaplar.Öyle herkesin satın alıp beğeni içinde okuyacağı kitaplar olmayabilir zira bu polisiyenin ana karakteri bir travestidir, herkes hoşgörüyle okuyup, kitaplığına yerleştirmeyebilir.Ancak bizim bilmediğimiz bir bilgi, biz bu kitabı okuyup keşfedene kadar dünya çoktan yalayıp yutmuş.Yurt dışında baya bir hayran kitlesi varmış, hatta okuduklarımın yalancısıyım yakın zamanda filmi bile çekilebilirmiş.Açıkçası şimdiden kadroyu merak içindeyim, özellikle bizim “beyfendiyi” kimin canlandıracağı konusunda.

Tabi şimdi kendisine beyfendi dediğimi duysa bana öyle aşağılayıcı bir bakış atar ki, bir daha kendisiyle göz teması bile kuramam.Kendisinin ismini vermek isterim ama bu çok gizli bir bilgiymiş gibi ismini serinin ilerleyen kitaplarında öğrenebiliyoruz ancak.Kendisi anlatıcı kısmında olduğu için bütün kitabı bitirdiğinizde aklınıza takılmadan edemiyor; “neydi bu karakterin adı”.Diğer karakterler de kendisine daha çok “abla” diye hitap ettikleri için olsa gerek, pek de garipsemiyorsunuz durumu.

51+0x0YABWL._SY344_BO1,204,203,200_

O yerine göre giyinmesini bilen bir insan; gündüz bilgisayar işinden kazandığı para saolsun parasal sıkıntısı yok, geceleri ise ortağı olduğu bir gece klubünde kendi camiası tarafından sevilen ve saygı duyulan biri.Açıkçası canı nasıl isterse öyle giyiniyor; bir bakmışsınız tam bir ağır beyfendi görüntüsünde, sonra gece olmuş minnacık bir etekle herkesi arkasından baktırıyor.

Hayatının düzenini bu şekilde kurmuşken birden gazetede gördüğü bir ölüm-cinayet haberini okuyor; bir travesti vahşi bir şekilde öldürülmüş.Bu onun gibiler için artık sıradan bir haber olmuşken, kendisine anlatılan başka cinayetlerle bir anda bir aydınlanma yaşıyor; öldürülen bu travestilerin asıl isimleri hep bir peygamber ismine denk geliyor.Kendi içlerinde erkek isimlerini kullanmak hakaret sayıldığı için, tabi bu isimlerden kimse haberdar değil.Polis ise böyle bir bağlantı kuracak ya da hadi kurdular diyelim bu olayın peşine düşecek yapıda değil.Nitekim onların travestilerle olan ilişkisi toplayıp dövmek, ya da görmezden gelmek üzerine kurulu.

peygamber cinayetleri

Durum böyle olunca bizim kahraman başta gönülsüzde olsa kendini bu cinayetleri araştırma işinde buluyor.Bütün kitap bir koşturmacanın içinde geçerken bunu bir de eğlenceli bir üslupla anlatan ana karakterimiz kitabı bir o kadar da tadından yenmez kılıyor.Bir polisiye için belki vasat kaçabilir ama maksat eğlenmek diyorsanız ve elinize aldığınız gibi bitirmeden okumalık bir kitap arıyorsanız sizleri bu seriye davet ederim.İlk kitabın ardından, diğerlerinde de devamlı bir cinayetin peşinde koşup duruyoruz ama hiçbirinde sıkılmak yok, hatta tempo artarak devam ediyor.Ana karakteri çok sevdim, öyle böyle değil, başına bir şey gelecek diye okurken ödüm kopuyor.Bir de tehlikeye girmek konusunda o kadar pervasız ki şimdiye kadar başını ciddi bir şey gelmemesi tam anlamıyla bir yazar başarısıdır bence.

Bir diğer sevdiğim karakter -kitapları okuyan kız kareşim ve kuzenim de benimle hemfikir bu konuda- Gönül’dür.O konuşmaları yok mu, okurken çok güldüm, hatta bir ara çok da taklit ettim kendisini, ama yok olmuyor, Gönül bir tane.Bizim ki Gönül’den kaçmak isterken her seferinde onunla muhabbet içinde buluyor ya kendini, bayılıyorum o sahnelere.Bir şekilde tanırsınız ama keşke tanımasaydım diyerek göz temasından kaçarsınız ya Gönül bizimki için işte öyle bir tanıdık.Hatta bir kitap tamamen Gönül’ü bir cinayetten aklama üzerine kurulu.Dediğim gibi öyle aman aman bir polisiyelik bir öyküsü yok, ama kendini ciddi manada okutan bir seri bu.Keyifli, eğlenceli, çoğu yerde heyecanlı; daha ne olsun ki.Eğer yalan bir haber değilse filmini de sabırsızlıkla bekliyorum artık, hadi hayırlısı..

Peygamber Cinayetleri – Hop Çiki Yaya Serisi” üzerine bir yorum

  1. Ahhhh okurkene bir baktım, “ARADIĞIMI BULDUM… tabi inşallah” dediğim iç sesimle bu yorumu yapıyor buldum. Değişik, farklı, gerçekçi kitap, anime, manga vs. şeyleri acayip seviyorum. Hele ki böyle dünyada tek olduğuna inandığım eserleri ne kadar çok izlemek, okumak istesem de bunu gerçekleştiremiyorum çünkü kıyamıyorum. Çünkü izleyip okuduğumda aynı tadı başka bir eserde bulamıyorum. Bu tür şeyler hayatımda gerçekten nadir oluyor. Teşekkür ederim. Ve umarım bu yorum yaptığın başlıklara her daim devam edebilirsin.

    Görüşmek üzere… 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s