Sherlock fictionları…

Daha önce söz ettim mi biliyorum ama son zamanlarda -Sherlock bittiğinden beri- kendimi fanfictionlara verdim.Malum dizide ki imalar ve “insanlar konuşacak” laflarının ardından, ben ve benim gibi “konuşan” kesim için Sherlock/Jhon fictionları kör istedi bir göz Allah verdi iki göz kıvamında ortalarda dolanmaya ve benim tarafımdan tüketilmeye başlandı.Bir de nöbetli çalıştığım içn gece uykusunu engellemenin birebir çaresi oldular.Fanfiction, adı üstünde bir dizi/sinema/kitap veya benzeri yapımların hayranları tarafından yeniden yorumlanıp şekillendirilmesi.Hikayeyi kaldıkları yerden kendi hayal güçleriyle devam ettirebildikleri gibi, farklı aksiyonlar içine de sokabilirler.Veya karakterleri alıp AU dedikleri evrenlerde farklı yaşamlar içine koyup yeni bi hayat ve hikaye sunabilirler ortaya.

Bir dizinin bitmesi, onun hayran gözünde tamamen bittiği manasına gelmez.Kalemine güvenen herkes kendi hayalgücünü bizim gibi yazamayan ama takdir edenlere sunar.Fandomda o kadar çok Sherlock fictionu var ki, seçip okumak,içlerinden en iyiyi bulmak bazen çok zorlaşıyor.Benim en beğendiklerim – bunu Sherlock okuyan herkes bilir- Parodox serisi başta olmak üzere gözüm gibi baktığım halefleri.Beğendiklerimi paylaşıp bir de sizden öneriler almak isterim.

Paradox Series, Sherlock yorumu harikadır, John’a olan obsesifliği başka hiç bir yerde bu kadar kuvvetli okuyamazsınız.Yalnız dili biraz ağır geldi bana, kör topal ilerledim ama değdi.

Performance In a Leading Role en sevdiğim olur kendileri, herhalde iki defa okumuşumdur, biraz arası  soğusun unutayım bir daha açıp okuyacağım.

The Blog of Eugenia Watson ise yine aynı yazarın bir çalışması; John’un kızının babası ve Sherlock hakkında tuttuğu bir blogu anlatıyor, tadından yenmez gene.

Getting Better, yine uzun fictionlardan bir tanesi; bunda da Sherlock ve John’un çocuklarının tanışması ve sonra babaların ortaya çıkmasıyla gelişen olayları anlatıyor.Sherlock’un oğlu çok tatlıydı, okurken gerçek olsa da sarılsam dediğim çok sahne vardı, bu da şiddetle tavsite edilir.

Family Affairs, çocuk Sherlock ve John’u anlatır; John’un Holmes hanesine evlatlık verildiği, Sherloc’un biraz gıcık olduğu mini, tatlı bir seridir.

The Important Bit, Sherlock’un katili yakalamk içn John’a evlenme teklif ettiği ve olayların biraz çığrından çıktığı bir çalışmadır; çok ama çok severim.

The Initial Problem; daha bitmemekle birlikte, son bir bölümü kaldı, üniversiteli oda arkadaşları şeklinde sunar bizimkileri.Tabi, arka planda Jim M. etkisi de hissettirir kendini.

Everything I Can’t Be Is Everything You Should Be, yorum yok kesinlikle okunması gereken nadir çalışmalardan.

Benden bu kadar, sizden tavsiye var mı..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s