Le Premier Jour Du Reste De Ta Vie…

Geri kalan hayatımın ilk günü; yaşlanmış bir köpeğin ölüm kararının alındığı bir aile toplantısında başlıyor.Hatta film bu ailenin resimleriyle açılış yapıp önden bize mutluluk dolu bilgiler veriyor.İlk çocuğun doğumui, sonra ikinci ve üçüncünün gelişi.Her daim gülen aile üyelerinin huzurlu ve mutlu resimleri.Çocukların doğum günü, önemli aile günleri derken resimler bitiyor ve fotoğrafların arkasında kendi gerçeklerini yaşayan bir aile çıkıyor ortaya.Üç çocuktan oluşan, anne ve babanın mutlulukla birlikte yaşadığı bir aile; uzaktan bakınca.En büyükleri acil serviste çalışan bir doktor ve evden ayrılıp küçük bir çatı kartına yerleşiyor.

Ortanca oğul güzel sanatlarda okuyor ama öyle hayata dair “ben bunu yapacağım” diye bir beklentisi yok.En küçükleri ise gözleri gibi baktıkları kız kardeşleri.Baba taksicilik yaparak evi geçindiriyor annesi ise en büyük oğul evden ayrılınca kendine uğraş olsun diye ortanca oğulun okuluna yazdırıyor kendini.Film, işte bu ailenin hikayesini anlatıyor geçen yıllarla birlikte.Elimizde beş kişi var ve doğal olarak hepsi birbirine bağlı beş tane hikaye.Belki hayatlarına, iniş ve çıkışlarına dair her şey gösterilmiyor ama yine de ne olduğunu takip edebiliyoruz diğerleriyle birlikte.Yaklaşık iki saat süren; bu süre içinde herkesin bakış açısının yansıtıldığı; bütün zorluklar, yıllar süren küslükler ve birlikteyken hissedilen o yanlızlık hissine rağmen bir ailenin her şartta yine “aile” olduğunu gösteren güzel filmlerden bir tanesi.

İzlerken çok hoşuma gitti, herkesin kendi şeytanlarıyla boğuşması, ne kadar yakın olurlarsa olsunlar diğerlerinden sakladıkları sırlarının olması ama yine de genel dengeyi bozmamak için ellerinden geleni yapabilmeleri.Anne ve kızı arasındaki o çatışma; baba ve büyük oğul arasındaki kabul edilme kavgası derken film başladığı gibi temposunu kaybetmeden yeni bir hayatla bitebilmeyi başardı.Film için, özellikle konusu adına heyecanlı şeylerden bahsedemeyeceğim, zira herkesin hayatında yaşananlardan bahsediyor ama bunu sunuş tarzı filmi bu kadar tadından yenmez bir kıvama getiriyor.Düz bir anlatım yolu seçilseydi inanın bu kadar etkileyici olmazdı.Peki ben neden izlemek için seçtim bu filmi; tamamen gelişi güzel bir şekilde indirip sonrada indirdiğimi unuttuğum bir film olduğu için.Elimin altında olup bu kadar geç seyrettiğim için kendime kızıyorum.Ve mutlaka seyretmenizi tavsiye ediyorum.

Reklamlar

Le Premier Jour Du Reste De Ta Vie…” üzerine 2 yorum

  1. merak, merak, merak… insanlığın en büyük ve bence en güzel problemi. sonuçta merak etmezsen öğrenemezsin değil mi? evet bu başlangıçtan sonra sadede gelerek “meraktan çatlıyorum, izleyeceğim” diyerek, yazıma son veriyorum. sözün kısası makbüldür sonuçta. 🙂

  2. @külkedisi

    Sen bunlardan bahsettikçe hatırlıyorum filmleri, evet bu da çok güzel bir filmdi.Bir ailenin başı ve sonu desem, en kısa özeti olur herhalde.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s