The Brothers Blooom

Kardeşimin indirdiği filmler veya dizilere her zaman kesinlikle izlemeliyim gözüyle yaklaşamıyorum.Kendisinin yeri geldiğinde oldukça acayip film tatları olabiliyor.Bu filmi de izleyip izlememek konusunda tereddüt ettim ama sonunda pes edip birlikte izledik.Daha önce pek fark etmedim galiba, zira filmi izlerken bunu başka bir film sanmakla birlikte belki de izlemeden önce hakkında hiçbir şey bilmediğim ender filmlerden.Yine de öyküsü itibariyle bunca yıl seyredilen filmler arasında o kadar orijinal duramıyor.Sonuçta bu sorun artık bütün filmlerde var.

Bloom kardeşler, anne ve babalarını kaybetmiş, çocuk yaştan itibaren sayısını bile hatırlayamadıkları koruyucu ailelerde günlerini geçirmiş, ama sadece birbirlerine tutunmuş iki kardeş.Daha çocuk hallerinde büyük olanın yaptığı planlarla insanları dolandıran ve bu işten para kazanmaya başlayan ikilinin hikayesi geçmişe kısa bir bakış ve gelecekteki büyük vurgunları şeklinde ilerliyor.Büyük olan; akıllı, kurnaz ve yazdığı hikayeleri gerçeğe dönüştürmekte onun üstüne yok.Küçük ise, daha masum kalıyor abisinin yanında.Her ne kadar onun planlarına uyup insanları dolandırsa da, o daha “normal”, planların olmadığı bir yaşam istiyor.Ve görülen o ki bunun için arada sırada işi bırakıp dünyanın başka bir köşesine kaçmak bir yaşam şekli haline gelmiş.

Ve oldukça melankolik bir kişiliği var, abisinin neşeli hallerinin yanında o daha sönük kalıyor her zaman.Yine “sıkıldım hikayeler yazmaktan” diye işi terk ettiğinde abisi ona son bir iş teklifiyle geliyor; bu son vurgundan sonra bir daha onu bu işlere bulaştırmayacağına söz verdikten sonra bizimkini ikna ediyor ve yeni hedeflerini tanıtıyor.Babası küçük yaşta, annesi yakın zamanda ölmüş; büyük evinden pek dışarı çıkmayan oldukça zengin bir kadını kandırıp geri kalan yaşamlarını garanti altına alacaklar.Hedef dışarıdan bakıldığında oldukça kolay görünse de, içerde durum pek öyle değil.Kızımız, abartı olmadan on parmağında on yetenek, maceraya aç, sevgiye aç bir insan.Küçük olan ona yaklaşıp kendine bağlıyor ve yapılan plan gereği onu bir maceraya sürüklüyor.

Daha fazlasını anlatmak filmin heyecanını öldürür belki.Seyri güzel, hikayesi akıcı, oyunculuklar tatmin edici düzeyde.Hatta film için belki de bir masal havası oluşturulmaya çalışılmış.Ancak bunda ne kadar başarılı olabildiği tartışılır bir konu.Film tatmin edici bir his veriyor ama sonradan pek de kendinden bahsettirecek cümleler kurduramıyor.Sanki bilindik dolandırıcılık hikayelerine bir tanesi daha eklenmiş gibi.Yine de sırf oyucuların hatrına izlenebilir..Bilmiyorum belki de haksızlık ediyorum boş yere..

Reklamlar

The Brothers Blooom” üzerine 2 yorum

  1. Sayenizde kardeşinizide bir hayli tanıdık. :)) Onca zamandır okuduğum yazılarınızın büyük bir kısmında bir şekilde kardeşinizden bahsediyorsunuz. Sizin ve onun zevklerindeki farklılığı az çok öğrendik sanırım. ;)))

    Filmin ise pek ilgimi çektiğini söyleyemeyeceğim; ama güzel yorumunuz için teşekkür ederim. 🙂

  2. @ gorath

    Okulu bitirip eve döndüğü için devamlı birlikte vakit geçiriyoruz; birde evde filmleri indiren kendisi olduğu için daha çok onun tarzında ilerliyoruz..Ama arada sırada uçlarda dolansa da, bir çok güzel şeyi onun sayesinde izliyorum.Bu arada bu yorumu okuyup kafama iki tane patlatmasın diye azcık sevecen ifadeler kullanmam gerekti..

    Film ise, daha çok arkadaş ortamında vakit geçsin diye seyredilebilecek tarzdan; izlememek pek bir kayıp vermiyor.Asıl ben senin yorumun için teşekkür ederim bu arada..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s