Tick, tick, tick. That’s the sound of your life running out…

Ve Dexter içimi yakarak sezonu kapattı.Beklemiyordum, bu sezonun bu denli duygular üzerine yoğunlaşmasını, bu adamın daha “bilmediğimiz” nice yönlerini göstermesini, yine “farklı” olmasını.Hazır sezon bitmişken insan hep bir kıyaslama içine giriyor diğer sezonlarla.Hep bir farklılık, hep bir değişik yönü ele alma..Bu sezon belki de ilk defa duygularını açıkça belli eden bir Dexter vardı karşımızda; karısının ölümüne neden olan ve bunun suçluluğunu farkında olmadan telafi etmeye çalışan seri katilimiz..Bir kız çıkar karşısına; daha ilk tanışmalarında onun cinayetlerine şahit olmuş, onu “görmüş” ve sonunda onu kabullenmiş bir kız..

Şimdiye kadar tanımadığı,bilmediği bir güven ve kabul edilme yaşar.İlk defa onu birisi “o” olduğu için kabul eder ve sever.Bunu babası bile yapmamışken, kendi azabı yüzünden hayatına son vermişken bu kadın onun gibi birini koşulsuz kabul etmiş ve bir de aslında ona ne kadar benzediğini göstermiş.Şimdi bu adam neden ilk defa sahiplenme duygusunu hissetmesin ki..Daha başından beri araları iyi olsun istedim ama sonunda karşımıza çıkacak yıkımın götürdüklerinden korktum.Evet ölmesini istediklerim haricinde kimsede bir kayıp yok, ama kendi iç dünyasında yaşayıp, dışarıdakilere duvar ören Dexter; elindeki tabağı duvarda paramparça ettiği gibi parçalandı karşımızda..

Biliyorum bu bir şey değil, bu adam göründüğünden daha güçlü diyebilirim ama kendisi açıkça yıkımını ifade etmişken benim kalkıp inkara gitmem yersiz olur.İlklerin yaşandığı bir sezon; hala bu duyguları yaşatabilen bir dizi.Bu normal bir gidişat olsaydı; Dexter Lumen’i orada paramparça ederdi belki de; ama bu kendini ilk defa “insan” olarak hisseden Dexter’ın tepkileriydi..Dolayısıyla onu çaresiz bir insan olarak görmek, hele Lumen’e sarf ettiği son sözlerini okumak insanın içini acıtıyormuş.Duygusallık tavan yapmışken, aslında bu mevzu sadece Dexter için geçerli olmadı; Debra, Quinn ve ekibin geri kalanı.Herkes bir şekilde kendini sorguladı ve sanki herkes zamanın getirdikleriyle büyüdü, kabuk değiştirdi..

İlk sezonki halleriyle şimdiki durumlarını karşılaştırsak aradaki uçurum insanı şaşkına çevirir.Yerinde duran bir dizi değil, aynı karaktere sıkışıp kalmış bir grup oyuncu değil oradakiler..Bu diziyi ayakta tutan şey her sezon karşımıza çıkan yeni heyecanlar, koşuşturmacalar değil; onlar sadece bir karakterin analizi için ortaya serilmiş birer amaç o kadar.İhtiyaçlar, özlemler, korkular, cinayette olsa hissettirdiği bağımlılıklar, telaş ve değişimin kaçınılmaz sancıları.Bu zamana kadar bu adamın birden çok yönlerine şahit olduk ama hiç bu denli bir duygu yoğunluğu yaşadığına şahit olmadık.Aslında yoğunluğu geç “duyguya” şahit olmadık.

Bu açıdan, bizim açımızdan da beklenmedik bir sezon ilerleyişi oldu..Sezon finalini izleyip de, Dexter’ın ilk “terk edilişine” şahit olup yine de onunla aynı burukluğu yaşamayan çok azdır.Adam bu zamana kadar kimseye güvenmedi, en çok saygı duyduğu insan olan babası onu kendi ölümüyle cezalandırdığında bile bu kadar kırılmadı.Bilmiyorum 6. sezonda karşımıza nasıl bir Dexter çıkar.Evet geçen sezon finali gibi vurucu değildi belki, bir Rita’nın ölümü ardından hissettirdiği o heyecan yerinde yoktu, ama daha farklı bir yoğunluk vardı bu sefer; artık daha yalnız ve karamsar bir Dexter..Neydi Lumen’e söylediği o söz..

“Don’t be, don’t be sorry your darkness is gone, I’ll carry it for you, always. I’ll keep it with mine.”

Reklamlar

Tick, tick, tick. That’s the sound of your life running out…” üzerine 4 yorum

 1. en soluksuz izlediğim Dexter sezonu idi. Finali bilmem ama sezon için muhteşem diyebilirim.
  Hele Jordan’ın Lumen’e telefonda tik tik tik dediği bölüm sonunda nefes,m, tutmuşum ölüyordum.
  Dexter! adamsın oğlum sen harbi adamsın. Lumen’den ise soğudum resmen. Sen adama kafana göre kestir onu bunu sonra adamın sana en çok ihtiyacı olduğu anda bas git. Olmaz ama.
  Belirtmeden edemeyeceğim Harrison’a hastayım. Ne tatlı bebe o öyle 😀

 2. Selam Öfori ^^ Öncelikle, harika bir yazı olmuş, tebrik ederim. Aynen içimden geçenleri anlatmışsın. Tam da senin gibi düşünüyorum; bu sezon ilk kez Dexter’ın bu kadar duygusallaştığını, hatta belki ilk defa aşık olduğunu görmemiz yönüyle çok özel bir sezondu. Lumen’in gideceğini söylediği sahnedeki çaresizliği, elindekini frlatıp kırması, o kadar insaniydi ki… O yüzden belki geçen sezonki kadar şok edici bir final değildi, ama çok yoğun duygulara sahip, harika bir sezon izlediğimizi ve güzel bir finalle bitirdiğini düşünüyorum…

  Ayrıca ağzı bozuk Debra’yı ilk kez bu kadar sevdim. Piç tipli Quinn’i de elbette 😀 Quinn’in sonunun Doakes’a benzemediğine sevindim 🙂

  Sevgiler ^^

 3. Bir zamanlar izlediği tek yabancı dizi “Vahşi Güzel” olan ve olduğu yerde kalan bir çocuk varmış. Yıllar geçmiş ve her yıl kuzeni tarafından baskı üzerine baskı görmüş, Clockwork Orange misali gözlerine bant yapıştırılıp zorla Dexter izletilmeye zorlanmış. Sonra bu çocuk günde 12 saatini bu diziye ayırmış. 1.sezona bayılmış, 2.sezonda iyi iyi demiş, 3.sezonda bitse gitsek diye söylenmiş, 4.sezon dadından yenmemiş iken 5.sezonda hayal ettiğini bulamamış. Yakışmadı Dex… Daha fazla kan, daha fazla bıçak, daha fazla yalvarış, çok daha fazla cinayet istiyordum senden. İşini yap işini. Neyse ofori sen beni tanıdın… vatoslocos:)

 4. @ çatapat ahmet

  Bu kadar kısa ama istediğini anlatabilen bir dizi yorumu olabilir, ama 5. sezon için yorumunun bir diğer kuzenin tarafından şöyle değerlendirildi; “erkek çocuk olunca tabi 5. sezonu sevmiyor..” Ben demedim vallla ama katılmadan edemeyeceğim.Bu arada hangi ara bitirdin insafsız, biz daha senin önerdiğin diziye başlamadık.Günde 12 saat, yemeden içmeden dizi izlemişsin ya ne kıskandım seni..

  Dexter abinin bir takipçisi de sen oldun; hehehe..Biz de şimdi bir iki Kore dizisi denemesindeyiz, ama sana baskı yapmak istesem Misfits derim; bütün bölümleri var, bir ara şu büyük beyaz şeyle gel, her şeyi atalım içine..Çok güzel filmler indirdik, ama cidden Mistifts’i izle Haramidereden çatapat Ahmet, dexterdan sonra tam kafa dağıtmalık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s