Truman Show…

Biraz mazi yapalım bugün, sonuçta blog yazmadığımız dönemlerde yayınlanan dünya kadar film var; şimdilere taş çıkarır cinsten olanlar hemde; bizi bugünlere getirenler.Geçen akşam kardeşimle yeniden seyrettim bu filmi, bilmiyorum kaçıncı sefer oldu, bıkıp izlenmeden daha kaç sefer izlenecek.Artık sinema eleştirilerinde bile incelenen, bir yerde kült filmler listesinde yer alan, ama bizim gibi sıradan izleyiciler için “gülüp eğlendik” diye özetleyeceğimiz değeri bilinmemiş bir film Truman Show..Jim Carry bir filmde olur da, işin içinde eğlence olmazsa insan bir durup düşünür, ne oldu bu adama diye..

Bu film izlerken ilk göze çarpan şey ne kadar genç göründüğü ve ne canlı bir oyunculuk sergilediği.Aktörden çıkıp filme gelince filmin genelinde , ne denli güçlü bir sistem eleştirisi yaptığı göze batıyor.Televizyona, hatta televizyonu aradan çıkaralım, “gözetlemeye” meraklı insanlar için gözetlendiğin farkında olmayan bir yaşamdan daha besleyici ne olabilir ki..Bir şirket tarafından evlat edinilen Truman, doğumu bile canlı yayında gerçekleşen ve tamamen kurgu bir dünyanın tek gerçek karakteri olan bir televizyon yıldızı.Düşünsenize, aslında yaşadığınız dünya gerçek değil; aileniz, arkadaşlarınız ve hatta karınız bile rol yapan birer oyuncular.

Koca bir setin içinde geçiyor hayatınız; gittiğiniz lise, iş yeriniz, eviniz, yatak odanız, her sabah yüzünüzü yıkayıp kendinize bir bakış attığınız banyonuz; hiç biri gerçek değil.Her bir eşyanın arkasında sizi görüntüleyen birer kamera gizli ve siz hiçbir şeyin farkında değilsiniz..Dünyanın sizi seyrettiğinin, en mahrem duygularınızın, herkesten köşe bucak sakladığınız gizli aşkınızın herkes tarafından bilindiğini bilmeden, yaşayıp gidiyorsunuz.Böyle anlatınca film ne kadar da dramatik geliyor; ama izlerken trajikomiklik içinde kaybediyorsunuz kendinizi..Düşünme kısmını es geçerek sadece gülüyoruz, esas eleştirisi yapılan kişilerin “kendimiz” olduğunu fark etmeden..

Ne kadar seviyoruz başkalarının hayatlarını seyretmeyi; mahremlerini gözetlemeyi..Ve zavallı Truman, hayatı ona sorulmadan satın alınıp sergilenen bu adam, bir şeylerin ters gittiğini fark ettiğinde çaresizce çıkış yolları arıyor; kendi hayatından kaçmanın paranoyasını sergiliyor bize..Her şey sona erdiğinde, özgürlüğü elinden alınmış adam herkesi selamlayıp sahne kapandığında bizlerde kendimize “izleyecek” yeni bir şeyler arama telaşı içine giriyoruz..Truman Show, aslında çok ciddi bir film; sadece yumuşak çizgilerin ardında saklıyor kendini, birilerinin bulup onu keşfetmesi için..

Reklamlar

Truman Show…” üzerine 5 yorum

  1. benim de en sevdiğim filmlerden biri.. çok ağlamıştım izlerekn.. Truman’ın haline o kadar acımıştım ki uzun süre aklımdan çıkmamıştı.. tekrar tekrar izlenebilecek bir fillm.. güzel bir felsefeye sahip.. gerçkten jim carrey bildiğimiz gibi güldürmüyorsa bunun arkasında kesinlikle bir şey aranmalı..

  2. truman show çok güzel bir film ve bence bir klasik .bir kaç kez izlemişimdir sana katılıyorum çok ciddi bir film .trumanda aslında kendi hayatlarımızı izliyoruz .çok sevdiğim bir replik var ‘bize sunulan dünyanın gerçekliğine inanırız ‘ işte bu yüzden truman hayatını normal sanıyor.muhakkak izlenilmesi gereken bir yapıt.

  3. @ nilü

    Sistem eleştirisini çok güzel yapan bir film, tabi bu arada kimisini eğlendiriyor, kimisini üzüyor.Yine de anlatmaya çalıştığı konu açısından “harika” bir film olmaya devam ediyor.Ben izlerken değil de, yazarken acıdım çok adama, o nasıl bir hayattır öyle.Ve seti terk ettiğinde acaba nasıl bir yaşamı olmuştur diye çok düşünmüştüm..

  4. @ winpohu

    O replik beni de çok etkilemişti, zaten sonuçta “normal” diye bir olgu yok.Sadece topluluk bir şeyi doğru olarak görüyorsa, genel kanı normal dediğimiz şeyi yaratıyor..Truman’ın dünyası onun normaliydi, asıl gerçek dünyaya çıktığında karşılaştığı şeyler ona nassıl görünecek..Keşke filmin devamı da olsaydı..

  5. bence de keşke devam filmi olsaydı onun sahte dünyasında her şey iyiydi gerçek dünyada ki halini bende merak ediyorum .sahte dünyasında mutlu olarak kalması mı iyiydi yoksa gerçek dünyada bir çok sorun yaşaması mı ? devam filmi olsaydı belki de adada kalmayı tercih ederdi ne dersin ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s