Late Marriage ~ Mariage Tardif…

Ve sırada bir İsrail filmi var; evlenme temasına devam ediyoruz.Planladığım bir şey değil ama böyle üst üste geldi yapacak bir şey yok.Uzun zaman önce izlemek istemiştim, kısmet bugüneymiş..Bu sefer Yahudi bir ailenin yaşı 30’lara gelmiş oğullarına münasip bir kız bulup evlendirme çabalarını izliyoruz.Başa sıkılacağımı düşündüm ama bir şekilde kendini seyrettirmeye devam etti..filmin başında kimmiş bu Zaza; neden ailesi onu illa da evlendirmek istiyor sorularının cevabını alıyoruz, bunu yaparken de bolca kendimizden davranışlar görüyoruz.

Zaten filmde hoşuma giden yegane şey bu oldu; bizden düşünce yapıları, davranış şekilleri görmek.Zaza, üniversitede doktorasını yapan ailesine göre “bizi utandıracak” kadar yaşı ilerlemiş –oysa sadece 30’unda- ve hala evlenmemiş, bir an önce baş göz edilmesi gereken uçarı bir karakter.Ki aslında pekte öyle değil, adam sadece ailesinin onun için seçtiğiyle değil, kendi seçtiğiyle evlenmek istiyor o kadar.Ama mevzu ailenin gözünde “o kadarlık” bir şey değil; daha ciddi, daha önemli, anında müdahale edilmesi gereken bir durum.Bunun kolunu tuttukları gibi daha önce görmediği onlarca kızın evine kız isteme merasimi için sürükleyip duruyorlar.

Tabi bizimki, bu durumu pek ciddiye almıyor, daha çok eğlence gözüyle bakıyor.Film ilk sahnesinde yine bir kız isteme merasimini gösteriyor; adetler bir iki değişiklik gösterse de mantık bizimkisiyle aynı; erkek tarafı ister kız tarafı biz biraz düşünelim der.bu işin sonu nereye varacak diye düşünürken Zaza, hepimize bir sürpriz yapıp gecenin ilerleyen saatlerinde çocuklu bir kadının evine elinde dolu poşetlerle dayanır..Hal böyle olunca, adamın neden evlenmek için bu kadar isteksiz durduğu ilerleyen sahnelerde kendini “ciddi” bir şekilde gösteriyor..+18’lik sahnelerden sıklıkla olmasa da, tek bir sahne almış başını gitmiş diyebilirim..

Sonrasında oğullarına; münasip bir gelin arayan ailenin diğer kadından haberdar olması ve ailenin araya girerek işleri biraz karıştırmasıyla devam ediyor.Beklenen bir son vermiyor belki ama; sonuç itibariyle ailenin bazı kültürler için ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.Başka ülkeler izlese kültür itibariyle pek kavrayamazlar olanı biteni, ama en azından bizim için tanıdık görüntüler; sorgulanmayan kabullenişler oldu.Zaza’yı anlamak güç olsa gerek, ama evlilik ve kararlar adına güzel bir filmdi sonuçta..Seçenekler sunuluyor, gelenler ve gidecek olanlar masanın üstüne yatırılıyor ve hala tartışılan konu; evlilik böylece bu filme damgasını basmış oluyor.Ben beğendim, merak edenler buradan izleyebilir.

Reklamlar

Late Marriage ~ Mariage Tardif…” üzerine 4 yorum

  1. Ofori canım benim hepimiz arkadaşız. Burada söyle çekinme ‘Evlenmek istiyorum yaşım geldi’ de. Kimse seni yargılamaz 😛 Böyle filmlerle falan mesaj vermek de neyin nesi canım :)))

  2. @ la fea

    kuru iftiraya bakar mısın..Aslında senden böyle bir yorum alacağımı da bilmiyor değildim; şimdi kesin La fea takılır bana, güler dururuz dedim tam da öyle oldu.yok kardeşim, şimdilik evlerden ırak olsun zihniyetindeyim, nasip kısmet işte 😛

  3. Canım yani ben söyleyeyim de gerisi sana kalmış 🙂 Nasip tabii ama şöyle uzakdoğu diyarlarından bir yakışıklı gelse atsana seni atının terkisine yok gelmem demezsin hahhaha ama tabii biz seni o kadar kolay bırakır mıyız? Bilemiycem artık 🙂 Zamanı gelince görürüz 🙂

  4. @ la fea

    Hehehe, yok ona asla hayır demezdim herhalde; ama yok işte beyaz atlı uzak doğu prensi 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s