Geoffrey Oryema – Makambo (Sessiz ağıt..)

342061

Bugünlerde Afrika’lı sanatçılardan gidiyorum hep; ama benim için yeni keşfedilmiş bir alan olarak oldukça doyurucu bir yelpazeye sahipler.Hele bir de youtube’da şarkıları çalarken gösterilen o görüntülerle bugünlerde kendimi Afrika’ya yaşıyormuşum gibi hissediyorum. Geoffrey Oryema; Uganda’lı bir müzisyen ve oldukça farklı bir hikayeye sahip.Babası Uganda’da güçlü bir bakanken bir suikastle öldürülüyor ve Oryema, kendi can güvenliğini sağlamak için ülkeden bir arabanın bagajında kaçırılıyor.Yıllarca ülkesinden uzakta sürgün yaşamak zorunda bırakılıyor.Yaptığı müzikler; sürgün yıllarına, ülkesine duyduğu özleme, last fm’den alıntı yaparak; “Bugün onun şarkıları çocukluğunun temiz yeşil ülkesi Uganda’nın dillerini yaşatmaktadır.” şeklinde temalarla ortaya çıkmış.

 

Kendisi (16 Nisan 1953) bugün 55 yaşında olup, uluslar arası popülaritesini ikinci albümü olan Beat the Border’la kazanmış.Albümlerinde İngilizce ve Fransızca şarkılarda seslendirmiş.Beni on ikiden vuran şarkısı “Geoffrey Oryema – Makambo” olmuştur.Belki inanmayabilirsiniz ama gece yattığımda bile kulaklarımda bu şarkının sesleri; müziği ve anlamadığım dilinde söylenen sözleri uyuyana kadar bana ninni olmaya devam ediyor.Sanırım haddinden fazla dinlemişim ben bu müziği; artık kulağımda kulaklık olsun veya olmasın her yerde duymaya devam ediyorum.Bu kronik tavrım ne zaman son bulacak bende merak ediyorum..

 

Ama müziği çok “rahat” gerçekten.Sanki sessiz bir ağıt var kulaklarda; ağlamak yok, bağırmak yok ama hissedilen bir acı, yerleşen bir sitem dolanıyor sanki etrafta; üstüne çörekleneceği bir insan arıyor.Yavaş, sakin ama bunları etkili bir şekilde kullanarak dinleyeni kendine esir edecek kadar kuvvetli.Velhasıl; güzel bir şarkı, ferah bir ses..

 

Reklamlar

Geoffrey Oryema – Makambo (Sessiz ağıt..)” üzerine 6 yorum

 1. desene Ofori ,bir iç yangın misali kalbinde tutuşan o dumanlı gözlerini kalbine gömüp derin bir sessizlikle buluşturuyor,bu şarkı…sessizce bir kenarda ağlarken kalbini kurtarıyor o sisli yollardan.vardığım sonuca göre;güzel bir şarkı;ve anlatımın için teşekkürler…teşekkürler çünkü bana kalbimin kenerında kalan bir şeylerihatırlattın…tekrar teşekkürler Ofori…

 2. aklıma sessiz ağıt denince
  nedense bir uyanış geliyor bilinmeyen bir uyanış….

 3. @külkedisi

  Diğer şarkılarına da bakıyorum, beğendiklerimi yine eklerim.Yorumların için çok saol bu arada; çok güzel yazmışsın:)

 4. teşekkürler hiç bir kimsenin aslında bilemeyeceği ama varlığının herkesin bildiği Ofori…

 5. brendan fraser ın 9 yıl önceki bir filmindeki mükemmel bir karede rastladım ona ve her zaman içimdeki sesi birgün bulacağımı ümit ettiğim tınıydı o.
  yazın müthiş teşekkürler.
  o Özgür Ruhların sesi…

 6. @ nilay

  Beni iki kere gönlümden vurdun; bir Brendan Fraser dedin beni benden aldı, diğeri de bu adamın müziğini sevmen..Benimde geçen gün o sevgim depreşmiş olacak sabahtan akşama kadar aralıksız dinledim..Bu arada sormak istiyorum; hangi filminde vardı..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s