A Cruel Attendance ~ Sıkı bir film…

photo24725

A Cruel Attendance; komedi filmi gibi bir izlenim sunsa da başlangıçta, filmde genel hava biraz daha ciddiyet lütfen diyor ve izleyene bunu hissettiriyor.Bir kere, diğer çoğu filmin aksine bitiş sahnesiyle birlikte insanı ne denli etkileyebildiğini hissettiriyor; “ben farklı bir yapımım”  diyerek noktayı basıyor oraya..Hikayesi, filmin konusunu anlatınca eğlenceli ve bir o kadar da merak uyandırıcı..

 

Bir şekilde borçlanmış ve her ayın belirli bir günü saat 16.30’u geçmeden ödeme yapmak zorunda kalan bir adamın hikayesiyle başlıyoruz.Adamın işi yok, artık ipoteğe bırakabileceği bir mülkü yok, ama içinde bulundukları zor durumdan ne karısına ne de kızına bahsedebiliyor, her şeyi tek başına halletmeye çalışıyor.Her ay para yetiştirmeye çalışırken teslimat gününde karşılaştığı, kendisi gibi bahtsız bir gençle de arkadaş olmak zorunda kalıyor böylece.Onun da bizimkinden bir farkı yok; borçları ödemek için patronunun kasasını soyuyor, olmadı mücevher çalıyor ve bir şekilde parayı denkleştirmeye çalışıyor..

 

Bir teslimat günü bu ikili diğer ay ne yapacaklarını düşünürlerken genç olan sokakta gördüğü küçük bir kızı kucaklıyor ve arabaya atlayıp onu kaçırıyor. Bu ikili ne yapacaklarını bilemeden birden çocuk kaçıran fidyeciler oluyorlar. Ancak kızın ailesini tam 108 defa aradıktan sonra, bakıyorlar telefonu açan yok, ateşlenen kızı hastaneye bırakıp kaçıyorlar. Sonrasında daha esaslı bir plan yaparak başka zengin bir liseli kızı kaçıyorlar ancak tam kızı bağladıkları sırada bizim baş rol adama bir telefon geliyor. Telefondaki adam, “senin kızını kaçırdım, kendinde bir fidyeci olduğun için polisi arayamazsın, onun için işini doğru dürüst yap ve kaçırdığın kız için alacağın fidyeyi bana getir ki bende kızını sağlam bir şekilde sana teslim edeyim..”

 

Film, tahmin edilir ki bu noktadan sonra bütün heyecanını ortaya koyuyor.Bizim acemi fidyeci kaçırdığı kız için fidye alabilecek mi, kendi kızını kurtarabilecek mi; ve en önemli soru bu adamın kızını kim kaçırdı ve onun nasıl başka birini kaçırdığından haberdar olabiliyor.Çok iyi bir kurgusu var diyebilirim; filmin sonunda kafanızda hiçbir soru işareti kalmıyor; ve öyle ki hiçbir kızgınlıkta..Argo konuşarak ifade edelim; “sıkı” bir film; izlerken insanı gerilimden hasta da etmiyor, rahatça içte o büyük merakla izletiyor ve finale ulaşıyor.Anlatılmaz izlenir işte denilen bir film..Buradan takip edebilirsiniz..

 

Reklamlar

A Cruel Attendance ~ Sıkı bir film…” üzerine 4 yorum

  1. YAZDIKLARINI OKUMADIM DAHA AMA RESİM YÜZÜNDEN GÜLESİM GELDİ…

  2. Aslında bende izlemeden önce afişe aldandım diyebilirim, daha hiç bir şey okumadan “bu film sizi eğlendirir” imajını verebilen bir poster yapmış adamlar.İzleyeni nasıl kandıracaklarını çok iyi biliyorlar : )

  3. ayyyy…komediymiş,en sevdiğim türlerden biri;ancak izleme şansım:000.000.000
    ayrıca gerçekten açldatıcı bir tarzla harika bir film yansıtıyorlar(bu akıl, nerden geliyor ya?Allah bir akıl vermiş ki hiç sorma!değil mi?)

  4. Yok aslında komedi filmi değil, sadece posteriyle o imajı vermişler bende ona şaşırdım aslında; daha ciddi bir poster yapabilirlerdi, şöyle kendi yapısına uygun.Böyle olunca bende komedi sanıp izlemiştim, ama cidden çok “güzel” bir film..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s