Çirkin Betty ~~ Kime göre çirkin ?

novelabetty0121072801hi5

Lise son sınıftaydım bu dizi Show tv’de yayınlandığında.Çok iyi hatırlıyorum zira üniversiteye hazırladığım seneydi ve ben hafta içi izleyemediğim için, deyim yerindeyse “çıldırıyordum”.Ara tatiller ve yaz tatili saolsun azcık da olsa bu bağımlılığımı doyurmuştu.O zamanlar bu tür konular benim için çok ilgi çekiciydi; her türlü yeteneğe sahip ama çirkin kızımız, egosu kendi boyunun  100 katı yakışıklı patronunu nasıl oluyor, ne yapıyor bilmeden  peşinde koşturuyor.Gerçi bu peşinde koşturma olayı; dizinin 20. bölümün falan sonra olmuyor, şöyle uzun soluklu bir izleyici sabrına sahip olmak gerek bunu görmek

İçin..

 

Bu dizinin pembe dizi kültürünü içine çekmiş şahsiyetler tarafından –en başta da ben- bu kadar sevilmesi; artık kaç tane ülkede tekrar çekilmesi ve her seferinde milyonlar tarafından izlenmesi, nasıl güzel ve başarılı bir yapım olduğunu gösteriyor bence.Ben ki şu yaşıma kadar cnbc-e ve onun “havalı” dizileri ile büyümediğime göre, aslında özde tam bir pembe dizi canavarı olduğumu itiraf etmeliyim.Zaten gözümü Trt’de açtığım ilk anda, çocukluğumun televizyon denince akla gelen ilk şeyi; “arkası yarınlar” olmuştur.Ve Çirkin Betty bu arkası yarınlar içersisinde, asla unutamayacağım diziler arasında.Ben Kolombiya versiyonunu izledim, baştan sona kadar.Daha sonra Kanal D’de Meksika versiyonu verildi ama malumunuzdur, kanal bir verdi, sonra ara verdi, sonra en baştan birkaç bölüm bir daha verdi; sonra olmadı sabahın köründe vermeye başladı, o da olmadı yayından kaldırdı..

 

Ben de ve de nette çare tükenir mi, bilmediğim dillerde bildiğim bu hikayeyi tekrar tekrar izledim.Sonra bir ara Emre Altuğ’lu Türk versiyonu yapıldı bu dizinin; kardeşimle büyük bir merakla izlemeye başladık ama olmayınca olmuyor, o tadı asla veremediler.Gerçi yine sonuna kadar izlemiştik diziyi.Bu dizinin şimdiye kadar denk geldiğim; Kolombiya, Meksika, Rusya, Hindistan, Türkiye,Brezilya ve Amerika versiyonları çekilmiş sanırım.Latin Amerika ülkelerini birbirinden ayırmadığım için –haklı bir şekilde- önüme bir sahne getirseler ve bu hangi ülkenin deseler ayırt edemem sanırım.

 

Ugly Betty –Amerika versiyonu- bir iki kere denk geldiğim ama bütün bu yeniden çevrimler arasında içimden dönüp bir kere bile bakma hissinin uyanmadığı tek Çirkin Betty yapımıdır.Bilmiyorum neden böyle itici geliyor bana, hele de izleyen sayısının ve hakkında yapılan güzel yorumların çokluğuna bakınca, neden içimden izlemek gelmiyor bilemiyorum.Latin Amerika versiyonlarının hepsine baktım –dili bilmemek izlememek için engel değil sözünü burada kendime yol gösterici ilan ettim- ve sadece görüntülerle mutlu oluverdim.Rus versiyonu, içlerinde en “soğuk” izlediğim yapım oldu; gerçekten de soğuk hava bunların dizilerine bile etki ediyor.Hindistan versiyonunu, kardeşim göstermişti “bak bu da varmış” diyerek ama bir iki bölüm baktım sonra onu da bıraktım..

 

Sonuçta, öyle veya böyle ciddi bir Çirkin Betty geçmişimiz oldu.Adı üstünde çirkin, dıştan hiçbir göz alıcı özelliği olmayan, hatta bir bakanın ikinci hareket olarak kaçmayı seçtiği bir kız kendisi.Biz onu neden sevdik; kızın içi güzel diye tabiî ki diyebilirim ama buna ben bile inanmadım.Çirkin Betty; diğer pembe dizilerde veya hadi bu “pembe” mantığını geçtim; en renksiz dizide bile baş rol alacak “güzel ve göz alıcı” kızların yanında “ben çirkinim ve evet buradayım” diyebildiği için sevdik –sevdim-. Çirkin, ama nice güzellerin yapamadığı şeyleri yapıyor; sarı saçlı, 90-60-90 vücut ölçülü, etrafta “elbisesiz” dolaşan güzellere bakıyorsunuz bir , bir de gözünüz bir kenara sinmiş, elinde iş dosyaları, gözlüklerini düzelten, eski moda elbiselerle bu “dünyaya” bakan Betty var.Kimi sevebilirsiniz ki orada, benim için başından beri tek seçenek tabi ki Betty..

 

Dünya bir güzellik anbalajı değildir, hayat reklamlarda ki gibi dönmez diyebilir belki de.Gerçi bunları demek gibi bir gayesi olmasa da bu dizinin, benim gibi izleyenler içten içe bunu hissederek sevdi bu diziyi.Dış görünüş, insanların başını döndürebilir, her şeyin kapısını rahatça açabilir, izleyeni daha o dakika da tavlayabilir ama bundan daha fazlası olduğunu işaret ediyor belki de bizim Betty.O top kafalı Armando, başta bizimkinin yüzüne bakmazken, sırf şirketi elinde tutabilmek için kızımızı öpmeden önce iyice , iğrendiği için sarhoş olmayı tercih ederken, nice pislikler yaparken bizimki onu terk edince elinde kızımızın vesikalığı bar masalarında az ağlamadı..

 

Ve işte o anlar, bu dizinin benim gözümde yükseldiği anlardı.Betty yerine ben ohh dedim oralarda, etme bulma dünyasının, asortik ismiyle karmanın ipleri eline aldığı anları sevdim ben.Bu pembe diziyi sevdim, hep de seveceğim.Baştan sona bir daha izleme imkanım olsa, hiçbir bölümü kaçırmadan yine oturup yine izlerim.Dizi için evet “pembe” diye bir sınıflandırmada bulunuyoruz ama o duygudan yoksun, kahramanlık meraklısı Amerikan yapımları , onun yanına bile yaklaşamaz..Çirkin Betty bizden biri olduğu için seviyoruz onu…

 

Reklamlar

Çirkin Betty ~~ Kime göre çirkin ?” üzerine 17 yorum

 1. ÇİRKİN BETTY?açıkçası hiçççç ilgimi çekmiyor.aklıma bizim türk filmlerinden TÜRKAN ŞORAY ın oynadığı bi film geliyor…belkide onun oynadığı bu film yüzünden ilgimi çekmiyor.belkide her zaman çekişilen bir konu olduğu içindir…BİLMİYORUM!
  TEŞEKKÜRLERRRRRRRR………

 2. Türkan Şoray’ın o filmini bende hatılrıyorum; Ediz Hun’la oynuyordu sanırım.Evet konu her yerde aynı konu ama yine de cazibesi var, o kadar ülkede çok az değişikliklerde yeniden çevrimleri yapıldı hep ama her daim izlenmeye devam etti.Şimdi Ugly Betty diye Amerikan yapımı var bunun, onun da baya izleyeni var; fırsat bulursam ve tabi denk gelirsem bunu da izlemeyi düşünüyorum.Bir ara TNT de görmüştüm ama yayınlanıyor mu yayınlanmıyor mı emin değilim..

 3. bazı şeyler nedense halk tarafından hep değer görür,ve hiç unutulmaz işte bu konuda ona bağlanıyor…

 4. Güneş altında yayınlanan bütün versiyonlarını izledim en çok Meksika versiyonunu sevdim. Çok güzel yazmışsın eline sağlık. Bu arada Amerikan ‘Çirkin Betty’ sinin Kolombiya yapımı(orjinal) Çirkin Betty ile alakası yok sadece sevimli bir romantik komedi sedece adını almış hepsi bu.

 5. @ La Fea

  Çirkin Betty sevenlerle bir araya gelmek çok güzel gerçekten.Bu arada Amerikan versiyonunun sadece isimden ibaret olduğunu bilmiyordum, sayende bunu da öğrenmiş oldum.Yorumun için saol:)

 6. Bir iki kere denk geldim ama bilmiyorum neden içimden izlemek gelmemişti, artık bakalım, kısmetse izleyeceğiz.Bu arada sizin siteye bir göz attım, çok güzel görünüyor gerçekten, elinize sağlık.

 7. Ofori izninle blogunu sömürüp spam yapacağım 😛 LFMB yi yeniden tanıtma ve sevdirme çabalarımda Blog trafiğinden yararlanmak hem de sana özlemiş olabileceğini düşündüm Meksika Çirkin Betty sinden bir iki bölüm bırakmak istiyorum. İstersen onaylamayabilirsin postayı hiç sorun değil. Verdiğim geçici rahatsızlık için özür dilerim.

  1- Angelica Vale ile ilgili yazım : ) http://lafea.wordpress.com/2009/04/10/angelica-vale-sweet-angel/

  2- Bu dailymotion LFMB videoları
  http://www.dailymotion.com/user/lfmbtr/video/x68kbe_lfmb_shortfilms

  3- Bu da Megavideo videoları

  http://www.megavideo.com/?v=9A3TOQII

  http://www.megavideo.com/?v=8OALOHFA

 8. @ la fea

  Senin bıraktığın spam bir kenara virüs versen bile kollarımı açıp karşılarım arkadaşım ne demek : ) Aslında tamda üstüne geldi bu videolar; bugün kardeşimle konuşuyordum o da bana orjinal versiyonun video linklerini bulduğunu, mailime attığını falan söylüyordu.Gerçi ben daha mail falan görmedim ortada ama olsun, linkleri ondan aldığımm gibi ekleyeceğim buraya..

  Özellikle magavideo’da bıraktığın bölümler için çok ama çok teşekkür ederim; özlemişim kız gerçekten.Çirkin Betty’inin yeri gönüllerde her zaman farklı bir yerdedir 🙂

 9. Ne demek arkadaşım sen iste ben sana bütün bölümleri upload edeyim de o kadar sabır yok bende ha ha. Gördüm linkleri ben zaten epeydir aboneyin o kulllanıcıya. Bu arada Vikii net e İngilizce alt yazılı Betty La Fea bölümleri ekliyorlar bekliyorum bir gün belki LFMB full bölümlerini ekler birileri 🙂

 10. @ la fea

  Aaa bak bilmiyordum onu, ben artık bir kaç gece çıkamam o siteden 🙂 Bunu ekledilerse, kesin LFMB’yi de eklerler, ne de olsa onun seveni ve fanı da çok 🙂

 11. site sahibinin yorumunu okudum ben 3 tür betty versiyonunu izledim ilki çirkin betty colombiya versiyonu hakikaten çok derin ve anlamlı bir diziydi armondonun ağlaması…betty e yaptıklarını hatırlaması…arzunun ve duygunun gerçek olduğunun kafasına dank etmesi…diğer türk versiyonunda bizdekini izledim ama oyuncu değişikliği yapmaları diziye olan güvenirliliği yitirdi..baştan ofsayttıı.. amerikan versiyonu ise bir arkdaşın deidği gibi duyguda yoksun…latin amerikalılar oynuyor bu dizidede america ferrara fakat senaryoda bir kere heyecan yok…komik fakat şimdi ne olucak betty e kim napıcak diye merak uyandırmıyor….tartışmasız COLOMBİYA VERSİYONU HARİKAYDI

 12. @ deniz

  Colombiya versiyonunun hepsine tek geçtiğine bende katılıyyorum.Belki de ilk göz ağrım olması sebeiyle de böyle düşünüyor olabilirim ama defalarca izlesem bıkmam.top kafalı Armando’nun süründüğü yerler gözümün önüne geldikçe hala şeytani kahkahalarıma engel olamıyorum..Çirkin Betty ayrı bir klasikti gerçekten, onun gibisi bir daha kolay kolay yapılamaz..

 13. bende çirkin betty hastasıyım bilmem çirkin kızın yakışıklı erkeği yüzüyle değilde kalbiyle zekası fethetmesini hep hayran kalarak izledim yaşım itibariyle ancak isponyolca versiyonunu izledim ve çok sevdim kanal d mim sayesinde yayından kalktı ama neb isponyolcasını izledim ve hayran kaldım tnt tide yayınlandı ama izlelmeme rağmen pek beğenmedim türk versiyonunu da izledim ama hiç vi şey o tadı veremedi ayriyetten tatlı intikam dizisi de ççok güzel ona birz benziyo ve çok güzel izlemenizi öneririm

 14. show tv de yayınlanan çirkin betty yi hiçbir yerde bulamadım bulduklarımda türkçe değil bu diziyi 6. sınıftayken izliodum ve çok seviodum lütfenn bilen yardımcı olsun nasıl bulcam ??????

 15. Bende aradım bulamadım ama bulmaya en yakın link olarak, ingilizce alt yazılı olarak bir tane verebilirim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s