A Man Who Was Superman ~~ Şüpirmen…

1119199

Şüpermen, şüpermen, şüpermen, yardım et..

Yıllar yılı Süpermen filmlerini izledim, yetmedi bin bir türlü dizilerini takip ettim ama şu ana kadar hiçbir süpermen filminden bu kadar haz almadım; ana mesajı hiç birinden kavramadım.Nedir bu Süpermenlik; dünyayı kötülerden kurtarmak, yasaların erişemeyeceği yerde “onlarda neymiş ki” diyerek insanlığı bu belalardan uzaklaştırmak.Bulutlarda sevdiceğinin elinden tutup yer küreyi selamlamak, ışın saçan gözlerinle kimsenin göremediklerini görmek, tek elle gerekirse dünyayı taşımak.Gündüzleri gözlüklü olarak insanların arasında dolanmak, geceleri şehrin huzurunu sağlamak..

Ayrı bir gezegenden gelen yabancı; hatta uzaylı ama bize o kadar iyiliği dokunduğu için ona “uzaylı” diye damga basamıyoruz bir türlü.Adı üstünde, süper kahraman..İzleyeni etkilemek için elinde o kadar çok kozu var ki, içeriğinin sağlam bir mesaj taşımasına gerek bile yok.Yıllar önce izlettirdi kendini, şimdi izletiyor ve yıllar sonra izletecek.Şu yukarda afişi görünen filmde, süpermenimiz uyandığında “nerdeyim; geçmiş, şimdi yoksa gelecek mi “ demişti daha filmin başında.Ben her yerde ve her zamandayım; insanlık bana güvenebilir, artık korkmayabilirsiniz..

Nice Hollywood yapımı dururken peki ben neden kalkıp da bu film beni bu kadar çok etkileyebildi.O bir Süpermen filmi, hem de diğerlerine on basacak kadar kahraman bir Süpermen filmi.O adamın, süper güçleri yok çünkü kafasının içine kel suçlular kriptonit yerleştirmiş.Ama o kim olduğunu unutmamak için, elinden geldiği kadar insanlara yardım etmeye devam ediyor.Yaşlıların ağır yüklerini taşıyor, onları sağ sağlim karşıdan karşıya geçiriyor, yankesicileri kovalayıp çantaları kurtarıyor, çevreyi korumak ve Kuzey kutbunun erimesini engellemek için doğayı kirletenlerle savaşıyor.O süper güçleri olmayan süper bir kahraman..

Filmin başında, sesler duyuyorsunuz; uzak gezegenlerden gelen bu adamın hikayesini anlatıyor.Bir Süpermen filmi olurda içinde gazeteci olmaz mı diyen otoritelere film gerekli göndermesini de yapıyor; hem de içinde medyaya karşı yapabileceği eleştirilerin en sağlamıyla.Bir kızımız var, işinden başka bir şey düşünmeyen, işi gereği önünde insan ölse onu kurtarmak yerine kameraya çekmeyi tercih eden bir kız.Yolları bir gün sokakta bizim süpermenle kesişiyor ve artık süpermenin hikayesini anlatmaya başlıyor.Elinde kamerası onu gittiği her yerde, her macerada takip ediyor.

Bu adam gerçekten kimdir, güçlerini kaybetmiş bir süper kahraman mı, sıradan bir insan mı.Film hem güldürüyor, hem ağlatıyor; hem de insanlığını unutmuş insanlar için surata okkalı bir beşlik geçiriyor.Toplum içinde Süpermen olmak için süper güçlerinin olmasına gerek yok; sadece diğerlerinin yaptığı gibi her şeye televizyon izlercesine yaklaşmamak, “insan” olduğunu hatırlamak bile seni süper kahraman yapar diyor.Bir şeyleri başarmak için süper güçlere gerek yok, küçük bir kıpırtı bile yeter değişiklik sağlamak için..Ben çok etkilendim bu filmden, ama öyle böyle değil, film bittiğinde kendimi sokaklara atasım, birilerine iyilik yapasım geldi.

Duyarsızlığın içinde duyarlı olmanın önemini anladım belki de.Film ilk yarısında güldürüyor, hem de kahkahalar atarak, ama ikinci yarısı soluğunuzu tutmuşsunuz, ne olacak diye bakarken bir taraftan da gözünüzdeki yaşları silmeye çalışıyorsunuz.Hayatımın en güzel Süpermen filmi; gerçi içinde sadece Süpermen vardı desem yalan söylemiş olurum.Süpermene kafa tutan bir örümcek adam; güçleri yettikçe insanlara yardım eden Batman ve Robin Hood..Süper bir film dememe artık gerek yok sanırım, izleyin, herkese izlettirin..Buradan bakabilirsiniz..

Reklamlar

A Man Who Was Superman ~~ Şüpirmen…” üzerine 4 yorum

 1. @ ruzigar

  Ben utanarak söylüyorum ki; sonunda “ağladım”.O kadar buruk hissettim ki, bir pencereden dışarı baktım ve “gidip birilerine yardım etmeliyim” demeye başladım..Ne güzel bir filmdi, o kadar güzel ders veriyor ki insanlara..

 2. ofori bu filmi bana farkettirdiğin için gerçekten teşekür ederim zira çooooook güzel bi filmdi. kendimi basitleşmekten alıkoyamıyorum gerçekten de izlediğim en güzel en anlamlı en duygusal filmlerden biriydi ya da bana fazla dokundu.
  bi kere süpermen hikayesinin bu kadar anlamlandırılabileceği aklıma gelmezdi. hep sıradan bi hikaye gözüyle bakmıştım ben süpermene.
  önce komedi sonra dram ağızda kalan hoş ama buruk bi tat…kore sineması bu işte!
  film seyirciyi bir an bile sıkmıyor. kız güzel karizmatik, adam şirin sevimli hele yaptığı o saçma sapan dansla…
  hikaye sıradışı bi kere aşk meşk katıp sulandırmamışlar her ne kadar açık kapı bırakarak onu isteyen seyirciyi de tatmin etseler de.
  bu filmin en çok aklıma kazınan cümlesi:”insanlar sahip oldukları gücün farkında değiller”
  aklıma jewel’in o muhteşem şarkısı geliyo haliyle “my hands are small i know but they’re not yours they are my own…”
  herkes kendi kendine iyi olursa iyilik yaparsa dünyadaki sorunların kimbilir ne kadarı çözülür.en basitinden bi insana kibar davranmakla onun da başkalrına kibar davranmasını telkin etmiş olursun.iyiliğe, iyi insanların varlığına inanan insanlar çoğalır…bi kişinin kötü davranacakken iyi davranmasına sebep olsan kardır.
  ve tabi organ nakli… ben bütün organlarımı bağışlıyorum herkese söylüyorum bunu.araştırıyorum gerekli bi şeyse en yakın zamanda organ bağış kartı da çıkarıcam inşallah. kolaymış zaten sağlık kurumlarından birine gitseniz yetiyor.5 dakikalık işmiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s