Charles Aznavour – Harika bir ses…

aznavour_cd_cover

Charles Aznavour Farnsa’nın ünlü ve kalıcı müzisyenlerinden birisidir. (öyleymiş..) Bende Crazy filmini izleyene kadar bilmiyordum bunu.Filmin soundtrack’ında iki tane şarkısı ve ama o kadar güzeller ki; bilmediğim bir dilin anlamadığım şarkıları olarak beni baya etkilemişlerdi.Daha sonradan açtık baktık kimdir bu adam diye; ortaya Last fm’den alınma şöyle bir şey çıktı..

“Charles Aznavour (22 Mayıs 1924) Fransız şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve aktör. Fransa`nın en popüler ve kalıcı sanatçılarından biridir.Chahnour Varinag Aznavourian, Ermeni bir ailenin (Misha ve Knar Aznavourian) oğlu olarak Paris`te dünyaya geldi. Babası şarkıcı, annesi de oyuncuydu. «Caucase» isimde bir lokantaları vardı. Charles sanatçı bir aileden geldiğinden ufak yaşta tiyatro ile tanıştı. Dokuz yaşındayken oyunlarda oynamaya ve şarkı söylemeye başladı. Edith Piaf`ın onu dinlemeye gelmesiyle hayatı değişti, Piaf, genç Aznavour`u yanına alarak tura çıkardı. Fransa`nın Frank Sinatra`sı olarak da lanse edilen Aznavour`un hemen hemen bütün parçaları aşkla ilgilidir. Yüzden fazla şarkı yapmış, yaklaşık 60 filmde rol almıştır. Altı dilde (Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Rusça) şarkı söyleyebilmesi de ilginç bir yönüdür. Ana dili Fransızca dışında, İngilizce ve Almanca da konuşur.”

Şeklinde kısaca anlatmışlar,1924 doğumluysa o zaman hesap yapalım, 84 yaş yaşına denk geliyor kendisi.Tipi, yaşı, düşünceleri bizi alakadar etmediği için bu kadarcık bilgi yeterde artar bile.Biz asıl müziklerine bakalım diyerek iki tane şarkısını yükledim buraya; mutlaka dinleyin derim.Crazy’de bitiş sahnesinde çalmışlardı bir tanesini; bir de orada babanın her yaş gününde söylediği bir şarkı vardı.İkisini daha sonra kardeşim bulup indirdi ve deli gibi dinlemeye başladım.Keşke Fransızca bilebilseydik dedik o sıralar ama sadece dinlemekte yeteri kadar doyum veriyor insana..Ayrıca kendisi ve şarkıları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s